متا تگ چیست؟

متا تگ ها meta tags از مولفه های HTML هستند که برای محتوای وبسایت توضیحات دقیق فراهم می کنند. انواعی مختلفی از متا تگ ها وجود دارند که در این بخش ما به متا تگ description می پردازیم. متا تگ ها معمولا در صفحات نتایج موتورهای جستجو استفاده می شوند تا شرحی از محتوای کلیدی وبسایت را به کاربر بدهد. متا تگ ها نقش بسیار مهمی در سئو سایت دارند زیرا کاربر با سرچ در موتورهای جستجو به این توضیحات مختصر پناه می برد و می فهمد سایت چقدر به دردش می خورد. به علاوه این متا تگ ها به موتورهای جستجو می فهمانند که هر سایت و هر صفحه راجع به چه چیزی است. بنابراین متا تگ ها ابزار بسیار قدرتمند و تاثیر گذاری در سئو سایت هستند. متا تگ ها معمولا 155 کاراکتر هستند. اگرچه به طور کلی در رتبه بندی سایت شما در مورتورهای جستجو تاثیر ندارند اما برای به دست آوردن ترافیک کاربر کلیکی بسیار مهم هستند. به این معنی که کاربر با این متا تگ ها متوجه موضوعیت وبسایت شما شده و بین هزاران گزینه شما را به عنوان نزدیک ترین و مناسب ترین انتخاب بر می گزیند. این پاراگراف های کوتاه فرصتی برای وبمستر ها هستند تا محتوا را به جوینده ها بشناسانند. متاتگ ها باید کلمات کلیدی را حتما در بر بگیرد. همچنین باید توضیحی چالش برانگیز باشد که خواننده را به خواندن ادامه ی مطلب وادار کند تا روی سایت شما کلیک کنند. بعد از این مرحله خاص بودن محتوای شما و نیز ارتباط مفهومی بین متا تگ و محتوای وبسایت تان بسیار مهم است تا کاربر را در سایت شما نگه دارد و حتی ترافیک ارجاعی به شما بدهد.

نقش متا تگ در سئو سایت

همانطور که گفته شد باید کلمات کلیدی خود را در متا تگ قرار دهید. وقتی کاربری در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری سرچ می کند، این متاتگ ها را زیر ادرس وبسایت می بیند. گوگل کلمات کلیدی مورد سرچ کاربر را بولد می کند. بنابراین با قراردادن کلمات مهم کلیدی وبسایت تان در این قسمت باعث می شوید کاربر شما را انتخاب کند. به علاوه باید حواستان باشد از محتویات کپی استفاده نکنید که کاربر را از شما دور می کند.
به یاد داشته باشید که از حداکثر 150 الی 160 کاراکتری که در این قسمت به شما داده اند استفاده کنید. کلمات کلیدی را به طوری طبیعی در این بخش قرار دهید. نام برندتان را در این قسمت بگذارید. هم چنین بهتر است در بخش متا تگ مخاطب را به نوعی فعالیت ترغیب کنید. این باعث می شود که کنجکاو شود. مثلا در بخش متا تگ می توانید بپرسید (آیا تا به حال به این فکر کرده اید که سایت خود را بدون هزینه یا با کمترین هزینه در صفحه ی اول گوگل بیاورید؟) و سپس در چند کلمه محتوای سایت تان را باز کنید. با کاربر پسند کردن وبسایتتان در نهایت سئو سایت خود را بهبود بخشید و رتبه ی سایت خود را در صفحات گوگل بهتر می کنید.